Taimevahetuslaadast ja taimede vahetamisest aiamaal

18. mail toimus taimede lummuse päeva raames Tartu Raekoja platsil taimevahetuslaat. Tartu Maheaeia poolt oli toimetamist koordineerimas Mari-Liis. Mõned muljed temalt taimevahetuslaadal toimunust:

Kui ma natuke enne kolme Raekoja platsile taimevahtuslaata suunama jõudsin, olid esimesed taimed juba kohal. Laua pealt vaatasid vastu kaks tups-rohtliiliat ja tarzaniköis, anonüümseks jäänud taimede juurde oli vaid kirjutatud “Palun võtke julgelt”. Enne, kui viimaste üle pikemalt juurdlema jõudsin hakata, ilmus laua ümber sahmerdama mitu inimest päris mitmete taimedega. Tublimad olid enda oma ära sildistanud, oskasid nimetada sorte, rääkida taimede eest hoolitsemisest ja viljakusest. Kuid oli ka neid, kelle aknalauale külvatud tootsipeenrast pisteti liiga palju rohelisi päid välja ja nüüd tuli nad laadal ära anda: “vist on petersell”, “peaks olema murulauk”, “see on üpris kindlalt till”. Kui taimetoojad muid Taimede lummuse päeva tegemisi uudistama kadusid, olin mitu korda sunnitud vastama, et ei tea, mis taimedega tegu võiks olla. Aga see ei tähendanud, et tundmatuid kaasa ei oleks võetud. Inimesi tuli ja läks. Tomatitaimi, basiilikuid ja salateid tuli ja läks.
Taimevahetuslaat reguleeris end suuresti ise: aktiivsematele rohenäppudele meeldis väga mõte nii taimede kui ka kogemuste vahetamisest. Mõnikord sain huvitundjatele Maheaia flaiereid jagada ja linnaaiandusest jutustada. Oli ka tuttavaid nägusid aiamaalt, kellega alanud hooajast või mahakukkunud toomingast muljeid vahetada.
Kella kuueks laada otsi kokku tõmmates saabus naine, kellel oli kotitäis erinevaid taimi. Tutvustas neid nimepidi ja niiviisi saingi viimasel hetkel endale musta baklažaani, ühe väikeste oranžide viljade ja teise keerdusviljadega paprika. Uued ja põnevad istutasin järgmisel päeval maheaeda, loodetavasti näen ka nende imevilju valmimas.
Taimevahetuslaat tundub olevat igati vajalik ettevõtmine ning seda võiks ka järgmisel aastal korrata. Loodetavasti saab ka meie maheaeda plaanitud taimevahetusnurgast asja, sest igale üleliigsele taimele võiks anda keegi võimaluse suureks kasvada.

Kalle tegi ka pilte, neid saab näha siit.

Mis puudutab Mari-Liisi mainitud taimevahetusnurka maheaias, siis – Kalle on selle jaoks väikese kolmnurkse platsi juba valmis kaevanud teadetetahvli ette! Seega, kõik, kel mõni taim üle, võite need viia teadetetahvli juurde (vajadusel siis panna ka mulla sisse). Ning kes näeb teadetetahvli esisele kolnurgale pandud taimi – need on võtmiseks ja maha panemiseks! Lähiajal ilmub Kalle kaevatud kolmnurga ette ka infosildike, kuid seni kuni seda pole, ärge siiski kõhelge ja kasutage taimevahetusvõimalust julgesti!

Image

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga