Ajalugu

Mahejuurviljaaia loomise mõte hakkas idanema Oskar Lutsu majamuuseumi töötaja Avo Rosenvaldi peas. Paljud noogutasid heakskiitvalt, kuid linnakodanikke ja organisatsioone aia rajamisse kaasata ei olnud lihtne. Viljatuks jäid ka esimesed rahataotlused. Nii tuli alustada täiesti nullist – vahenditeta ja organisatsioonita.

Tartu Maheaia sünnipäevaks on 14. mai 2011, mil ligikaudu 30 inimest kogunesid Tartus Jaamamõisa ja Annelinna linnaosade läheduses Lehe tänava pikendusel asuvale tühermaale mahejuurviljaaia avamisele. Avo Rosenvaldi eestvedamisel oli sõlmitud leping MTÜ Juurikas ning Tartu Linnavalitsuse vahel 0,9 ha suuruse maalapi harimiseks ühiskasutatava aiamaana. Avakõnega mahepõllundusest esines EMÜ teadusprorektor Anne Luik. 22 inimest kirjutasid alla kuni 100-ruutmeetrise maatüki tasuta kasutamise lepingule. Tartu linna antud 0,9 hektarist hariti üles umbes 0,6 hektarit, mis avamise päevaks oli vaid korra läbi küntud. Vastsed maa kasutajad said töödega alustada mõni päev hiljem peale põllu libistamist. Põllutöödega toetas aia rajamist AS Tatoli eesotsas Mait Nõmmsaluga.

Suve keskpaigaks oli aiaga liitunuid juba 45. Mättalise ja suvekuivuses paakuva pinnase kiuste olid kõik õhinaga asja juures. Kasvama pandi kartul, naeris, põlduba, aeduba, kõrvits, suvikõrvits, porgand, jääsalat, rukola, saialill, petersell, piparmünt, murulauk, basiilik, nuikapsas, brokkol, aster, peiulill, redis, lillkapsas, porru, till, koriander, mustrõigas jne. Umbrohukasvatajaid oli mõni üksik.

Töökorraldust ning kiireloomulisi küsimusi arutati põlluservas peetud koosolekutel. Lõpuks otsustati asutada MTÜ Tartu Maheaed: selleks, et paremini põllul hakkama saada, aga ka tegevuse laiendamiseks ning linnaaianduse väärtuste ja hüvede tutvustamiseks. Maheaiandus linnas on võimalik ja see annab siin elamisele uue väärtuse.

Alates 19.09.2011 tegutseme  juriidilise isikuna MTÜ Tartu Maheaed nime all.

Olulisemad verstapostid meie arengus:

  • 14. mail 2011 avatakse Tartu servas Jaamamõisa linnaosa ja Raadi niitude piirialal Lehe tänava vahetus läheduses 0,9 ha suurune mahejuurviljaaed.
  • 19. septembril 2011 asutatakse MTÜ Tartu Maheaed.
  • 2013 saadakse Tartu linnalt tasuta kasutamiseks Pargi tänav 8 varjend, mida soovitakse kohandada juurviljakeldriks.
  • 23. mail 2013 avatakse Karlova linnaosas Pargi tänava varjendi katusel maheköögiviljaaed ümberkaudsetele lasteasutustele (Karoliine lasteaed ja Karlova Gümnaasium) õuesõppe võimaldamiseks. Aias tegutseb ka paar kohalikku pere.
  • 2013 saadakse Tartu linnalt tasuta kasutamiseks maad juurde Mõisavahes ja Lehe tänaval.
  • 2019.a. kevadel likvideeritakse Mõisavahe aed, kuna krunt jääb Idaringtee ehituse alale. Enamik aednikke kolib oma majapidamise üle rajatavasse Lammi aeda (nüüdse nimega Linnupargi aed), mis paikneb Ihaste tee 6A 3,6 ha suurusel Tartu Linnavalitsuselt renditaval krundil.
  • 2019.a. rajatati Lammi aeda kolm aiandusala: viljapuuaed, aiandusalad A ja B (köögiviljaaiad). Kõikidele aladele loodi ja luuakse ka edaspidi ühispõlde ning eraldatakse maatükke õpilaste aiandustundideks. Maheaia populaarsus linnaelnike hulgas kasvab ning liikmelisus tõuseb hüppeliselt.
  • Enam kui kaheksa aasta pikkust tõhusast tööd maheaianduse viljelemisel ning uue suure aiandusala rajamisel Annelinna ja Ihaste piirialale kroonib laureaadi tiitli omistamine SA Tartu Ärinõuandla konkursil: 2019.a. parim Tartumaa mittetulundusühendus on MTÜ Tartu Maheaed. Alltoodud fotol Tartu Maheaia esindus SA Tartu Ärinõuandlas toimunud tunnustusühituselt (fotod Ärinõuandla lehelt, teisel fotol Tartumaa parimad kolmes eri kategoorias koos auhinnaga – Tartumaa kontuuri meenutava kaart-kellaga).

 

  • 2020 koroonakevad ja –suvi tõid aeda 137  uut aednikku, Lammi aia 3,6 hektarit täitus ja aiamaa seal saigi  otsa. Sügisel sai sõlmitud Tartu Linnavalitsusega leping uue, 4,7 hektari suuruse uue aiandusala kasutuselevõtuks. Ligi kümnest rahvusest aednike hulgas oli inimesi Iraanist, Nigeeriast, USAst. 2020 a lõpus oli oli meie liikmeskonnas (nii Lammi kui Lehe aed)  ligi 300 aednikku.
  • Koroona tõttu tuli talguid korraldada 2+2 reegli järgi – paarikaupa harisid aednikud ühispeenraid. Siiski toimus  kuus  suurema osalejaskonnaga talgupäeva: kõrvitsaseemne mahapanek, porgandipeenra tegemine ja seemne külv, raudrohu korjepäev Lehe aias,  saagikoristus ning leheriisumine Toomel ja lehevedu Lammi aiamaale. Sügisel viidi aias läbi kolm aiasaaduste müügipäeva.
  • Maheaed jäi nii ’Postimehe’, ’Maalehe’ kui ka ’Aktuaalse kaamera’ huviorbiiti, meie aia miljööd kasutati kahe filmi võtetel. Teiseks toimimisaastaks oli aed täitunud kasvuhoonetega,  lisandunud kaks tarbehoonet (paviljon, WC), kolm tiiki ning eraomanduses  olev päikesejõujaam. Septembris viisime läbi aiandustunnid Tartu seitsme kooli õpilastele, mille sisuks oli saagi koristus ja maheaia vastloodud õpperaja läbimine. Õpetasid  maheaia aednikud.
  • Murekohtadeks oli kesksuvine põud, mis kuivatas ära  nii mõnegi tiigi.  Mõned põuajärgsed äikesevihmad aga  olid nii võimsad, et uhtsid Ihaste põigu ehitiste juures oleva savihunniku ainese meie tiikidesse – tiigid muutusid ehmatavalt punaveelisteks.
  • 2021. aastal sai MTÜ endale 7-liikmelise juhatuse ja  suveks oli peale uute maalappide välja jagamist liikmete arv kasvanud 440 liikmeni. Välja jagamata maadele rajati ühispeenrad, mille saak kas müüdi või kingiti suurperedele. Aasta jooksul korraldati mitmeid talguid, uusalale ehitati ümber loomade piirdeks aed, tiikide vahelised kraavid said puhastatud ja ehitati sillad, põhiteed said killustiku katte ja aasta lõpus sai Tartu Maheaed endale Tartu Linnavalitsuse toel suure 25-kohalise parkla.
  • 2022 muutsime Lammi aia nime Linnupargi aiaks, kolisime oma veebilehe uuele aadressile tartumaheaed.ee ja avasime vastuvõtu 100-le uue liikmele liitumiseks. Jaanuaris tunnustas Tartu Linnavalitsus Maheaia eestvedajat Avo Rosenvaldi teenetemärgiga Tartu Täht. Suvel paigaldas linn meie parklasse konteinerid nii klaasi-, pakendi- kui paberijäätmete kogumiseks. Sügisel alustasime suurema varjualuse ehitusega. Sügisel toimus Kivilinna koolis lõikuspidu, kus peaesinejaks oli Toivo Niiberg. Oktoobris avasime liikmetele kinnise Facebook’i grupi, kus oleks mugav nippe ja kogemusi, aga ka seemneid ja taimi jagada. Sügisel saime ka rõõmsa uudise, et meie KOP taotlus sai positiivse rahastusotsuse, see võimaldab veelgi kogukonna tunnet tugevdada.
  • 2023 varakevadel toimus kohtumine teiste Tartu avalike aedadega, et ühiselt edendada linnaaiandust Tartus ja aidata kaasa uute aedade loomisele. Märtsiks on Linnupargi aias kõik maalapid leidnud endale omaniku, huvilised pannakse ootejärjekorda. Kevadel jätkuvad aias koolitused Tartu koolide õpilastele.