Esimesed tomatid aknalaualt

Üks postitus ka koduselt aknalaualt. Sel aastal me peenramaale tomateid ei pannud. Eks natuke jäi asi planeerimise taha kinni, peenrale jõudnud taimede valik oli üsna juhuslik ja palju sõltus sellest, milliseid taimi ja seemned sugulaste-tuttavate käest saime. Pealegi tekkis kahtlus, kas valmivad viljad mitte lindude ja pahatahtlike kaaskodanike saagiks ei lange. Mõned naabrid on katsetamise siiski ette võtnud. Kui neil hästi läheb, siis proovime järgmisel aastal ise ka. Minul said tomatid seekord koha hoopis kodus ja kontoris aknalaual. Ja esimene saak sai just koristatud:)

Tomatite kasvatamise mõte tuli alles hilisel kevadel, kui ise külvamiseks oli juba hilja. Niisiis seadsin sammud turule ja uurisin taimemüüjate käest, kas mõni nende pakutav sort võiks ennast ka aknalaual hästi tunda. Sain soovituse valida põõsastomatid (sorte kahjuks ei mäleta) ja nii ma neid kolm tükki endale koju tassisin. Kõik kolm õitsesid ja ühel oli juba isegi üks roheline mari küljes.

Substraadiks võtsin juba varem aianduspoest toodud köögiviljamulla. Kuna tomatid vajavad saagi kasvatamiseks palju toitaineid, segasin mullale juurde mõned peotäied kanakaka komposti graanuleid. Istutasin ühe tomati ca 5 l potti ja kaks tükki suuremasse 10 l potti. Teadagi vajavad tomatid kasvamiseks rohkesti valgus. Suurema poti suutsin mahutada kodusele aknalauale, kus päike paistab tõusmise hetkest kuni ennelõunani. Väiksem pott leidis koha kontoris, kus valgust on isegi veidi pikemalt.

Kastnud olen taimi toasooja veega. Päris külm vesi võib taime ära ehmatada. Päikeselistel päevadel on kastetud iga päev. Kui muld nii kiiresti ei kuiva, siis harvem. Kontoris olev taim peab küll nädalavahetuse ilma veeta hakkama saama, aga siiani tundub kõik hästi olevat. Korra olid esmaspäeval lehed natuke longus, aga pool liitrit vett ajas asja jälle korda.

Põõsastomatite puhul ei ole ma suutnud päriselt kindlaks teha, kui palju neid on vaja kärpida. Kõigilt taimedelt olen alumisest otsast mõned lehed ära kaksanud. Ühe taime peal olen mõne lehe kaupa teinud kokku päris suure kärpimistöö, kuna lehestik tundus juba selgelt liiga tihe olevat. Alguses jäigi mulje, et kasvatab ainult lehti, sest väikesed rohelised tomatid ei tahtnud kuidagi suuremaks kasvada, samas kui naabertaime viljad muudkui paisusid. Nüüd on ka see taim ikka aru saanud, et vaja on vilju kasvatada. Teised taimed, mis usinalt vilju kasvatasid, lasid seevastu ülejäänud õied maha. Tegin järelduse, et küllap ei olnud juurestik sellise koorma kandmiseks piisavalt tugev. Nüüd on mõlemal esimesed viljad valmis ja uue õied olemas. Eks aega näitab, aga loodetavasti saavad neist ikka tomatid:)

1 comment / Add your comment below

  1. Tere,
    mulle just kingiti üks ilus priske tomatitaim ja plaan on aidata sel kasvada selliseks, et ikkagi vilja kannaks. Kuna elan Mustamäel, siis on täitsa võimalus panna pott taimega ka rõdule siis tekkiski küsimus, et kummas kohas taim end mõnusamalt tunneks. Kas oskate äkki nõu anda?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga