Aiakoolituste hooaaja kokkuvõte

Tartu Maheaed ei paku ainult aiamaad, kus endale köögivilju kasvatada. Meie üheks oluliseks eesmärgiks on ka linnaaianduses levinud mõjusate praktikate levitamine ja selleks panustame oma liikmete ja linnaaianduse huviliste harimisse läbi loengute ja praktiliste õpitubade. 2023. aastal toimus meie aias viis eriilmelist koolitust.

Permakultuur ja aia planeerimine

20. mail tutvusime Rea Seppingu juhendamisel permaaia rajamise põhimõtetega. Agaramad huvilised said loengu ja aias toimunud ringkäigu ajal ka enda aiaplaani visandada. Pärast loengut toimus ka Tartu Maheaia esimene suurem organiseeritud taimevahetus. Loeng-õpitoa toimumist toetas kohaliku omaalgatuse programm.

Tomatinäitus, seemnete kogumine ja säilitamine

Augustikuus korraldasime koostöös Tartu Linnaraamatukogu Seemneraamatukogu ja Euroopa kultuuripealinna põhiprogrammi projektiga “Kasvades oma toiduga” tomatinäituse. Annelinna harukogus avatud väljapanek kolis 14. augustiks meie Linnupargi aia varjualuse alla. Näituse lõpetasime seemnete kogumise ja säilitamise loenguga Linnupargi aia varjualuse all. Oma tegevusi tutvustas Seemneraamatukogu ning Triinu Guerrin rääkis sellest, kuidas ja miks ise oma seemnevaru eest hoolitseda. Triinul oli kaasas ka hulk erinevaid seemneid, mida huvilised said ise enda volditud seemneümbrikus kaasa võtta.

Vahekultuuride kasutamine aias

Lõikuskuu lõpus, 30. augustil toimus koostöös projektiga “Kasvades oma toiduga” loeng-talgud “Vahekultuuride kasutamine aias”. Eesti Maaülikooli kaasprofessor Liina Talgre rääkis lähemalt vahekultuuride kasvatamise olulisusest. Lisaks teoreetilisele osale külvasime Maheaia ühispeenrale erinevaid vahekultuure. Huvilised said endale ka erinevaid seemneid, mida oma aiamaale külvata.

Aiasaaduste kasutamine köögis

Septembris rääkis toitumisterapeut Triin Muiste, kuidas aiasaadusi kõige paremini köögis ära kasutada. Loeng “Köögiviljad köögis” keskendus köögiviljade olulisusele meie toidulaual. Juttu oli nii hapendamisest, hoidistamisest kui ka muul viisil köögiviljade väärindamisest. Pärast loengut said kõik maitsta meie aia köögiviljatoitude konkursile toodud omavalmistatud hõrgutisi ja retsepte vahetada. Loengu toimumist toetas kohaliku omaalagatuse programm.

Kuhikpeenra rajamine

Sooja septembrikuu lõpetasime permapeenra rajamisega. Pühapäeval, 24. septembril kogunes paarkümmend Maheaia aednikku, et Jaanus Välja juhendamisel tulevasele avaliku toidusalu alale rajada üks kuhikpeenar. Enne praktilist osa rääkis Jaanus täpsemalt permakultuuri põhimõtetest ja sellest, kuidas looduses toimuvaid protsesse võiks ka linnaaianduses enda jaoks ära kasutada. Erinevaid oksi, puuronte, poollagunenud puulehti ja värsket niidet oli juba eelnevalt varutud. Ühistöö käigus kaevasime süvendi, kuhu ladusime puuronte ja -pakke, kus need ajapikku hakkavad mullaks lagunema. Selle peale läksid kihiti oksad, värske niide ja lehed. Väga suur töö sai üheskoos tehtud ja nüüd jääb peenar ootama taimi, mille me istutame sinna 2024. aasta kevadel. Kuhikpeenra rajamise õpituba toetas kohaliku omaalgatuse programm.

Suur tänu kõigile lektoritele, juhendajatele ja osalejatele. Uued koolitused juba 2024. aastal!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga